Úvodník - březen 2018

Na dobrý začátek…

12 let, které jsem prožil v Česku jako kněz, mi umožnilo podívat se na postní období, postní pobožnosti a na svaté triduum trochu z jiného pohledu. Vzpomínám si, že než jsem nastoupil do práce v České republice, tak v polských farnostech byla Popeleční středa výjimečným dnem, kdy byl kostel do posledního místa zaplněn věřícími, zpovídání probíhalo od samého rána a všichni při bohoslužbě přijali popelec. Moje první postní doba v Česku byla asi v roce 2004 a já si myslel, že prožiji zklamání. Říkal jsem si, že věřící jsou zde v menšině, a tak jsem nic zvláštního neočekával. Ovšem, ne vždy se negativní očekávání naplní. Byl jsem mile překvapen účastí věřících na Popeleční středě, krásnou zpívanou pobožností a křížovými cestami. Bylo to pro mne nádherné svědectví české církve, která si zachovala své tradice i přes pronásledování a ateistické prostředí.

Opět začínáme všichni postní období, které nám dává Kristus jako dar. 40 dnů, které máme využít, a ne promarnit. Dovolte mi, abych prostřednictvím tohoto děkanátního časopisu vyzval sebe, ale také Vás, čtenáře, – pojďme do toho. Čeká nás půst, křížové cesty, krásné postní zpěvy a pak ještě posvátný týden, svaté triduum. Díváme se na olympiádu, hokej a ostatní zimní sporty a fandíme sportovcům se slovy „hoši do toho“. Vyzývám Vás i já na začátku postní doby – pojďme do toho.

P. Grzegorz Zych


Ostatní třídění: 
Druhy obsahu: