Pro olomouckou arcidecézi byli jmenováni dva noví biskupové

V průběhu slavnostní bohoslužby při Národní cyrilometodějské pouti 5. 7. 2017 na Velehradě byla zveřejněna jména dvou nových pomocných biskupů pro olomouckou arcidiecézi. Stali se jimi P. Antonín Basler, dosavadní kancléř arcibiskupství, a Mons. Josef Nuzík, generální vikář.

Zprávu o rozhodnutí papeže Františka, kterou v poledne zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce, na Velehradě oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Giuseppe Leanza.

P. Antonín Basler (* 1956) strávil dětství a mládí v Olšanech na Šumpersku a před teologickým studiem pracoval jako technik na železnici. Kněžské svěcení přijal roku 1984 a působil postupně v Luhačovicích (1984–90), Vizovicích (1990–99) a jako děkan vizovického děkanátu (1993–99), od roku 1999 do současnosti byl farářem u sv. Michala v Olomouci. Je kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Václava a od roku 2000 působí jako kancléř arcibiskupství.

Mons. Josef Nuzík (* 1966) pochází ze Strání na Uherskohradišťsku a po maturitě pracoval jako soustružník v Uherském Brodě. Kněžské svěcení přijal roku 1995 a působil v Novém Jičíně. Jeho dalšími působišti byly Luhačovice (1996–97), Nivnice (1997–2003) a Štípa u Zlína (2003–05), v tomto posledním období byl také děkanem vizovického děkanátu. Od roku 2005 sloužil jako vicerektor kněžského semináře v Olomouci a roku 2009 jej arcibiskup Jan Graubner jmenoval svým generálním vikářem. Je kanovníkem olomoucké Metropolitní kapituly u sv. Václava.

Úkolem pomocného biskupa je pomáhat diecéznímu biskupovi při veškerém řízení diecéze a zastupovat ho, diecézní biskup se s ním rovněž radí při řešení závažnějších věcí, hlavně pastorační povahy.

Biskupské svěcení nově jmenovaných pomocných biskupů olomoucké arcidiecéze Mons. Antonína Baslera a Mons. Josefa Nuzíka se uskuteční v sobotu 14. října 2017 při mši svaté od 10.00 v olomoucké katedrále sv. Václava.

Kněžím své arcidiecéze a jejich prostřednictvím i všem věřícím to oznamuje arcibiskup Jan Graubner. Vyjadřuje zároveň poděkování všem, kdo se za volbu nového pomocného biskupa modlili. „Asi jste se modlili dobře, když jsem dostal zrovna dva,“ dodává a doufá, že s novými posilami bude možné lépe zvládnout i ty úkoly, na které zatím nebylo dost sil, a dělat více pro budování Božího království.

Všichni věřící jsou na svěcení srdečně zváni. „Jde o velkou událost celé místní církve. Svěcení není soukromou záležitostí kandidátů a jejich přátel, apoštolská církev se vytváří kolem apoštolů a jejich nástupců,“ připomíná arcibiskup Graubner a prosí všechny věřící o další modlitby za nové biskupy, ale také o aktivní zapojení do života ve farnostech. „Jak vidíme, Bůh je štědrý. Budeme-li na jeho dary velkoryse odpovídat, porostou důvody naší naděje,“ uzavírá.

Z přerovské farnosti bude na svěcení vypraven autobus, na který bude možno se přihlásit začátkem září v zákristiích, a také v prodejně na faře.                                                                                                        převzato z www.ado.cz